Noel siktar på landslaget

Han klev upp på mattan första gången som 2,5-åring. Nu har 13-årige Noel Berg från Landskrona inom loppet av två veckor, kammat hem två fina medaljer i taekwondo: silver på den internationella stortävlingen German Open i Hamburg och guld i kadettklassen -61 kg vid Nordiska mästerskapen i Trelleborg.

– Du måste vrida höften mer. Du kan inte sparka rakt upp, ropar Johan Berg till en av taekwondoutövarna på mattan framför honom.
Vi är i Landskrona Taekwondo Akademis lokaler i källaren i Idrottshallen i Landskrona.
Johan Berg är sportchef i både klubben och i Svenska taekwondoförbundet.  Där är han organisationsansvarig för fyra landslag och nästa olympiska satsning. Han var till exempel med vid OS i Rio i somras.
Han är också tränare i klubbens elitsatsning, där båda sönerna Noel och Gabriel ingår.
Nyligen vann Noel Berg guld på Nordiska mästerskapen.
– Det var en bonus och inget vi hade räknat med, säger Johan Berg.
Han visar upp en pärm med personliga utvecklingsplaner, träningsupplägg och uppföljningar för de sex utövarna i elitsatsningen. Bland sina mål har Noel satt upp svensk mästare, EM- och VM-medaljör och att bli en bättre utövare.
– Jag vill komma så långt som möjligt, komma med i EM, VM och kanske OS, säger Noel Berg.
– Närmsta delmålet är att kvala in till juniorlandslaget.
Under detta år kommer han att gå upp en åldersklass vid tävlingar i Sverige, från kadett till junior. Vid 18 års ålder kan han sedan börja tävla som senior.

Familjen Taekwondo. Johan Berg (mitten) är förutom pappa till Gabriel (till vänster), Noel och Noomi, som alla tre tränar i klubben, också tränare för klubbens elitsatsning.

Hur kommer det sig att du började?
– Pappa startade ju klubben. Jag tycker att det är roligt att komma hit och träna.
Johan Berg var en av de som var med och startade klubben 2006.
– Tre år senare, vid SM 2009, var vi där med sex deltagare och tog sex medaljer, säger han.
Nu har klubben cirka 200 medlemmar.
Även lillasyster Noomi och storebror Gabriel, 16 år, är aktiv i Landskronaklubben. Gabriel har tävlat för landslaget och tagit NM-silver bland annat. Vid tävlingarna i Trelleborg nyligen tog han ett brons i juniorklass +78 kg.
Närmast väntar Helsingborg Open den 25 februari (efter denna tidnings pressläggning), Dutch Open i Eindhoven i Holland den 11-12 mars, Malmö Open i april, Presidents Cup i Aten den 27-30 april och Lomma cup i maj.

Bilden ovan: Noel Berg (blå hjälm) tränar med klubbkompisen Adem Krasnic.


Noel Berg

 • Bor: Landskrona.
 • Ålder: 13 år, fyller 14 i april.
 • Gör: Elitsatsar på taekwondo. Tävlar för Landskrona Teakwondo Akademi (LTA).
 • Aktuell: Vann nyligen guld vid Nordiska mästerskapen i Trelleborg.

 • Taekwondo

 • Är en av världens största kampsporter.
 • Är en koreansk självförsvarsmetod som utvecklades under 1950-talet till egen kampart. Taekwondo betyder ”Fotens och handens väg” Det består av 3 ord: Tae betyder ”fot”, Kwon betyder ”hand”, Do betyder ”vägen”, den moraliska vägen.
 • Blev OS-gren första gången vid OS år 2000.
 • Åldersklasser: Minior (7-10), Kadett (11-15), Junior (15-17), Senior (18-35), Masters (+35)

  Fakta: Svenska taekwondoförbundet