Leeds-keeper provspelar med BoIS

Idag torsdag börjar den engelske målvakten Bailey Peacock-Farrell en tre dagar lång provträning med Landskrona BoIS, enligt klubbens hemsida.

– Vi har fått möjlighet att testa denne 21-årige keeper under tre dagar och det ska bli intressant att se honom i aktion, säger sportchef Peter Swärdh till klubbens hemsida.
Bailey Peacock-Farrell är född i Darlington men fick sin fotbollsutbildning i nuvarande Championshiplaget Middlesbroughs akademi. 2013 kom han till Leeds United. Där har han kontrakt kontrakt till och med säsongen 2019/2020, skriver BoIS. Bailey Peacock-Farrell har mestadels hållit till i Leeds Uniteds U23-lag. Men han fick känna på hetluften i april 2016, i seriematchen mot Queens Park Rangers hemma på Elland Road.

Den engelske målvakten Bailey Peacock-Farrell provspelar just nu med BoIS. Foto: Nisse Nilsson