Atleter i Landskrona får första kvinnliga basen

Landskrona Atletklubb (LAK) har en stolt tradition av att besätta tunga poster inom tyngdlyftningssverige. Klubbens Eva Helgesson var under många år ordförande i Svenska Tyngdlyftningsförbundet, nu har hennes man Patrik Helgesson tagit över det uppdraget. I och med detta lämnar Patrik Helgesson ifrån sig ordförandeklubban i LAK, efter att ha varit föreningens ordförande i 14 år. På klubbens årsmöte nyligen valdes Marie Brodin till ny ordförande, hon sitter sedan tidigare i styrelsen och är tränare inom klubben. Marie Brodin blir därmed klubbens första kvinnliga ordförande någonsin och hon leder en styrelse med jämn könsfördelning: den består av fem män och fem kvinnor.

Bilden ovan: Marie Brodin blir Landskrona Atletklubbs första kvinnliga ordförande. Hon är sedan tidigare aktiv i styrelsen, aktiv tävlande och tränare. Foto: Privat.